Co je prosklená pergola
Prosklená pergola kombinuje funkci přístřešku, závětří a zimní zahrady. Na rozdíl od zateplené zimní zahrady má subtilnější konstrukci, nepotřebuje izolované základy, projekt a většinou ani stavební povolení. Pořizovací náklady jsou proto nižší.
Pod prosklenou střechou pergoly nezaznamenáte žádný úbytek světla, přitom celoročně chrání před deštěm a sněhem. Odpadá tak uklízení nábytku před deštěm a vytírání vody po něm.
Nosnost střechy navrhujeme s ohledem na možné zatížení sněhem v dané lokalitě. Střecha je se zvýšenou opatrností pochozí.
Prosklené stěny pergoly mohou být rámové nebo bezrámové. Bezrámové stěny jsou prakticky neviditelné, přitom výborně chrání před chladem a deštěm. V našem podání jsou výrazně odolnější než rámové stěny. Díky mikroventilaci se také — na rozdíl od levnějších rámových — prakticky nerosí.
K zajištění příjemného klimatu i v horkých letních dnech slouží stínicí markýzy, uchycené na vnější straně konstrukce. Proč na slovo vnější klademe takový důraz?
CHLÁDEK I V HORKÉM LÉTĚ
Názor, že skleněné pergoly se přehřívají, přiživují dodavatelé, kteří je prodávají s nedostatečným anebo žádným stíněním. Roleta či žaluzie na vnitřní straně skla nestačí. Bez stínění se možná obejdete v pergole na severní straně domu, kde budete za každý sluneční paprsek vděční. Řada našich zákazníků se ale bez rolet či markýz neobejde ani tam.
Chcete-li před teplem chránit dům, pořídíte mu předokenní žaluzie nebo rolety. Nejinak funguje markýza v pergole. Stínění pod sklem vás ochrání jen před světlem, před teplem už ne.
Lepší pergoly se proto dodávají s markýzou nad sklem. Markýza připevněná cca 25 cm nad střechou je funkční, ovšem nepříliš estetické řešení, navíc méně odolné vůči větru. Pokud máte kousek nad pergolou přesah střechy či balkonu, uvítáte integrovanou markýzu.
Naše pergoly tvoří s markýzou jeden celek. Když látku zasunete, nepoznáte, že markýzu máte. Když ji vysouváte, látka klouže po konstrukci pergoly. Kontakt se střechou ji výrazně chrání před větrem.
Stálost klimatu v pergole podporují sluneční, dešťová a větrná čidla. Motor markýzu spustí, jakmile začne svítit slunce. Když zajde, markýzu ihned zasune. Posun můžete řídit i ručně pomocí dálkového ovladače. Skrýváním se látka chrání před poškozením, opotřebením i znečištěním.
Jak se látka špiní? Za dvě desítky let jsme dodali přes 800 skleněných pergol s tímto řešením. A pouze tři zákazníci nás požádali o výměnu látky za novou. Ani za 20 let se nevyšisuje a nepotrhá. Látky jsou šity nítí Tenara, které pocházejí z vesmírného programu NASA, takže jsou kosmicky odolné.
Na výběr máme přes 300 odstínů látek. Pokud si vyberete tmavší, bude více stínit a nebudou na ní vidět nečistoty. Odhodláte-li se po letech k výměně, nebojte se složité demontáže ani bolestivých výdajů. Výměna látky nám trvá asi hodinu a výsledkem je prakticky nová pergola.
Konstrukce pergoly z nejkvalitnějšího extrudovaného hliníku, s práškovým lakováním a bezpečnostním konexovým sklem časem nijak netrpí a životnost má delší než zděný dům. Pergola tak může dobře sloužit i vašim dětem a vnukům.
Užitečné doplňky
Krásné chvíle v pergole zažijete, když markýzu skryjete a na střeše začne šumět déšť. Pokud zjistíte, že vám do pergoly fouká, dokoupíte si boční (posuvné nebo fixní) prosklené stěny.
Bezrámové boční stěny pergoly jsou velmi elegantní. Jednotlivá skla se překrývají s minimální škvírou, kterou dovnitř neprší ani nefouká. Zato funguje jako mikroventilace, která brání rosení stěn.
Výhodou stěn s rámem je nižší pořizovací cena. Také mohou být vyšší (až 300 cm) než bezrámové (max. 260 cm). Skla rámových stěn se ale bohužel rosí, což musíte řešit větráním.
Rámové a bezrámové stěny můžete i kombinovat. Vlastní výhled do zahrady podtrhnete bezrámovými stěnami, zatímco sousedům vystavíte na odiv stěny rámové. Podle vřelosti sousedských vztahů můžete zvolit i mléčné sklo.
Boční skla díky své tloušťce a hmotnosti velmi dobře tlumí zvuky. Budete překvapeni, kolik hluku zvenčí pergola pohltí.
Protože prosklená pergola nemá tepelnou izolaci, nehodí se k trvalému vytápění. Jednorázové vyhřátí zajistí např. infračervené zářiče. S účinným tepelným zdrojem tak můžete i v nezateplené pergole strávit příjemný Štědrý večer. Máme s tím bohatou osobní zkušenost — ochotně vám poradíme s výběrem vhodného zdroje vyhřátí.
Jak postavit prosklenou pergolu
Prosklenou pergolu obvykle spojujeme s domem. Zakládáme ji na betonových patkách a kotvíme do stěny domu. Díky speciální nosné konstrukci lze pergolu napojit i na pasivní domy a dřevostavby bez rizika poškození izolačních vrstev. Dokážeme se přizpůsobit atypickým stavebním situacím a požadavkům.
Montáž konstrukce na předem připravené patky (na požádání dodáme) trvá 1–2 dny. Dodávku bočních skleněných posuvných stěn a stínicí rolety zvládneme během 3–4 týdnů po postavení pergoly.
Výhody a nevýhody prosklených pergol
Výhody
- Variabilní prostor pro celoroční venkovní posezení
- Luxusní vzhled
- Dokonalý výhled přes posuvné nebo pevné bezrámové stěny
- Hloubka až 5 metrů
- Neomezená šířka (při šířce do 7 metrů velmi zajímavá cena)
- Rozteč sloupků až 6 metrů
- Stínění pomocí integrovaných markýz a rolet
- Možnost automatického řízení markýz a rolet pomocí povětrnostních čidel
- Možnost jednorázového vyhřátí
- Jednoduchá instalace na betonové patky
- Nevyžaduje stavební povolení
- Nižší cena ve srovnání se zateplenými zimními zahradami
- Minimální nároky na údržbu
- Extrémní životnost srovnatelná se životností domu
Nevýhody
- Pergola není zateplená, trvalé vytápění při mrazech je velmi nákladné
Životnost, údržba a servis
Prosklené pergoly mají extrémně dlouhou životnost. Budou sloužit ještě vašim dětem nebo vnoučatům.
Stínicí markýzy a rolety mají životnost přes 20 let. Důvodem k výměně bývá spíš touha po změně než funkční problémy.
Údržba pergoly je velmi jednoduchá – o mytí povrchu se stará déšť nebo tající sníh. V obdobích sucha nebo zvýšeného množství pylu můžete pergolu ostříkat zahradní hadicí. Budete-li si chtít dát obzvlášť záležet, použijte štafle (střecha je pochozí) a vysokotlakou hadici. Buďte ale opatrní, mokré sklo je kluzké.
Jak pořídit prosklenou pergolu
- Zastavte se v našem showroomu v Praze-Stodůlkách. Seznamte nás se svým přáním, prodiskutujeme je a dohodneme návštěvu technika. Se vším vám ochotně poradíme. Vaši poptávku vyřídíme také elektronicky.
- Technik prověří staveniště, zaměří ho a dohodne si s vámi všechny funkční a organizační detaily.
- Zpracujeme a pošleme vám závaznou cenovou nabídku.
- Kupní cenu pergol a podobných větších celků budete hradit ve dvou 50% splátkách. První bude aktuální po uzavření smlouvy, druhá před zahájení montáže nebo dodáním výrobku.
- Výroba konstrukce bude trvá 5–7 týdnů. Mezitím připravíme základové patky a příp. elektroinstalaci.
- Týden před dokončením výroby dohodneme termín montáže.
- Montáž prosklené pergoly trvá 1–2 dny.