Co je zateplená zimní zahrada
Zimní zahrada je hlavně mimořádně příjemný obytný prostor. Nejlepší na něm je množství světla a bezprostřední kontakt se zahradou a okolím. Otevřením posuvných stěn propojíte dům během chvilky s exteriérem. Když je zavřete, proměníte zimní zahradu v plnohodnotnou obytnou místnost.
Chcete-li mít zahradu skutečně zimní a využívat ji po celý rok, potřebujete její zateplenou verzi. Nezateplenou zimní zahradu (prosklenou pergolu) lze vytápět jen v omezené míře. Letní provoz obou verzí se prakticky neliší.
Zateplená zimní zahrada je masivní prosklená stavba založená na plnohodnotných základech. Tvoří ji hliníková konstrukce s pevnými nebo posuvnými prosklenými stěnami. Obvykle se propojuje s obývacím pokojem, jídelnou nebo halou.
Zateplené zimní zahrady snadno vytopíte na pokojovou teplotu i v největších mrazech — ideálně podlahovým topením nebo klimatizací. Díky tomu na prosklené střeše taje sníh, takže ji nezatěžuje a prostor nezatemňuje.
Letnímu přehřívání zimních zahrad bráníme stíněním střechy a bočních stěn integrovanými markýzami a roletami. Zastínění můžete ovládat manuálně dálkovým ovladačem nebo automaticky pomocí slunečních, dešťových a větrných čidel.
Stačí vám nezateplená zimní zahrada (prosklená pergola)?
Jak postavit zateplenou zimní zahradu
Zimní zahrada se obvykle navrhuje jako přístavba domu v přízemí. Lze ji zřídit také na terase nebo na balkoně ve vyšším podlaží. U starších staveb je ve hře vybourání původních oken a balkonových dveří. Vznikne působivý světlý prostor se stálou pokojovou teplotou.
Stavba zimní zahrady vyžaduje projektovou dokumentaci a stavební povolení. Konstrukce se (v přízemí) instaluje na plnohodnotné základy s hydroizolací. Prostor je třeba napojit na topný systém, elektroinstalaci atd. Velkou pozornost věnujeme přerušení tepelných mostů.
Jak je z výkladu patrné, zimní zahrada se snadněji staví s novostavbou než později přistavuje k hotovému domu. Přístavba vyžaduje značné stavební zásahy se všemi dopady na jeho obyvatele. Sestavení samotné konstrukce je pro naše techniky práce na 2–4 dny.
Výhody a nevýhody zateplených zimních zahrad
Výhody
- Atraktivní obytný prostor
- Funkční propojení domu s exteriérem
- Plnohodnotná celoroční obyvatelnost
- Robustní, vysoce odolná konstrukce
- Neomezené rozměry
- Možnost instalace v přízemí, na terase i ve vyšších podlažích
- Snadné vytápění
- Stínění pomocí integrovaných markýz a rolet
- Možnost automatického ovládání markýz pomocí povětrnostních čidel
- Samovolné tání sněhu na střeše
- Minimální nároky na údržbu
Nevýhody
- Vyžaduje projektovou dokumentaci
- Vyžaduje stavební povolení
- Podstatně náročnější stavební příprava než u prosklených pergol
- Sklon k přehřívání, nutnost účinného stínění střech a stěn i při
- umístění na severní straně domu
- Není integrované stínění
- Střecha není pochozí
- Posuvné boční stěny jsou poměrně mohutné (připomínají okenní HS portály)
- Vyšší pořizovací cena
Životnost, údržba a servis
Životnost konstrukce zimní zahrady, motorových pohonů a čidel je velmi dlouhá. Stínicí markýzy slouží bez problémů 20 i více let. Důvody k výměně bývají estetické, nikoliv funkční.
Jak pořídit zateplenou zimní zahradu
- Navštivte nás v našem showroomu v Praze-Stodůlkách. Ochotně s vámi probereme všechny vaše požadavky, otázky a náměty.
- Stavba zateplené zimní zahrady vyžaduje stavební dokumentaci a stavební povolení. Přizpůsobíme se vašemu projektu, dodáme výrobní dokumentaci a přesnou technickou specifikaci.
- Předložíme vám závaznou cenovou nabídku.
- Kupní cenu pergol a podobných větších celků budete hradit ve dvou 50% splátkách. První bude aktuální po uzavření smlouvy, druhá před zahájení montáže nebo dodáním výrobku.
- Výroba konstrukce trvá několik týdnů — rozhodně jsme rychlejší než stavební úřad.
- Týden před dodávkou si upřesníme termín montáže.
- Montáž zimní zahrady trvá 2–4 dny.