Velká vířivka, kompletní kuchyň, hodně přátel — to všechno vás bude svádět k pořízení větší pergoly. A potom možná zjistíte, že je až zbytečně velká. Jak trefit ty správné rozměry?
Velikost pergoly závisí především na
-
počtu lidí, kteří by se do ní měli vejít,
-
rozměrech a množství nábytku a dalšího zařízení, které může velké návštěvě spíš překážet a
-
stavební dispozici, tj. kolik máte pro pergolu místa a jak je uspořádané.
Jak určit velikost pergoly
Počty svých hostů nepřeceňte. Je docela nepraktické vlastnit pergolu pro 20 lidí, když se v tomto počtu sejdou jednou do roka. Opravdu velká návštěva pochopí mimořádnost pořádané akce a ochotně přistoupí na nějaký ten kompromis.
Na druhou stranu existují ověřené minimální rozměry, pod které není radno jít. Chcete-li pergolu využít především k usazení hostů za stolem, vycházejte z rozměrů stolu a manévrovacího prostoru kolem něj.
-
Pro jednoho hosta u stolu počítejte se šířkou místa min. 60, optimálně 80 cm.
-
Kolem stolu by měl být alespoň metr místa na všechny strany. Přidejte pár decimetrů tam, kde je pohyb lidí větší (prostor přede dveřmi, u schodů do zahrady atd.)
Pro kontrolu: stůl široký 100 cm pro 10 lidí (2 osoby v čelech, 2 x 4 osoby po stranách) vyžaduje minimální plochu 300 x 520 cm.
K jiným rozměrům se samozřejmě dopracujete, pokud v pergole nechcete jen stůl, ale také pohovku, gril, vířivku atd. Rozměry pergoly pak budou utěšeně růst. Ale protože s rozměry poroste i cena, opět si dobře dispozici rozvažte. Raději odstraňte nějaký kus vybavení, než abyste pergolu proměnili ve sklad prolézaček. Přeplněná pergola k relaxaci nepřispěje a nebude ani moc hezká na pohled.
Stavební dispozice
K vhodným rozměrům pergoly řekne své i kus pozemku, který pro ni máte. Někdy se zamýšlená pergola na pozemek prostě nevejde. Jindy by se vešla jen za cenu přiblížení k hranicím pozemku, což by mohlo nabourat vaše i cizí soukromí.
Speciální úvahu o uspořádání a vybavení vyžaduje samostatná pergola stojící v zahradě, obdélníková pergolu přistavěná ke zdi domu nebo pergola atypických tvarů instalovaná kolem vnějších rohů budovy či do nitra atria. Zvláštní případ tvoří pergoly do hotelových nebo restauračních zahrádek.
Svou představu důkladně zvažte a bez obav ji konzultujte s naším odborníkem.
Dostupné a oblíbené rozměry
Naše prosklené pergoly mohou být hluboké až 5 metrů, pergoly s látkovou střechou 7 metrů a shrnovací pergoly s PVC střechou až 10 metrů. (Maximální hloubka samostatných markýz je pouze 4 metry.) Šířka pergoly (resp. spojených pergol) je prakticky neomezená.
Maximální běžný rozměr lamelových pergol je 7 x 4,5 metrů. Ale i tyto pergoly lze dále zvětšovat.
Pro vaši představu:
-
Malé pergoly pro 4–6 osob mívají rozměr 3 x 3 nebo 4 x 3 metry. Dobře padnou menším pozemkům a rozpočtům.
-
Velké pergoly mívají rozměry 10 x 4, ale třeba i 18 x 6 metrů. S přehledem pojmou velký jídelní stůl a venkovní kuchyň, často i sedačku nebo vířivku s lehátky.
-
Zlatou střední cestou je pergola s rozměry kolem 6 x 4 metry. Pohodlně do ní vejde jídelní stůl pro 10 lidí i s menším grilem.
A co vaše pergola?
Vy se ale na žádné “správné” rozměry neohlížejte a řešte svou konkrétní situaci tak, jak jsme popsali výše. Všechny naše pergoly vyrábíme na míru individuálním požadavkům. Vybírat můžete z různých konstrukčních typů, tvarů a velikostí.
Pergoly vyměřujeme a vyrábíme s přesností na jeden milimetr. Při montáži k budově je přizpůsobujeme nerovnostem fasády, podkladové desky/patek a dalším běžným stavebním nepřesnostem. Výsledný rozměr pergoly se proto může mírně lišit od navržených rozměrů. Prakticky to samozřejmě nevadí. Je to ale dobrý důvod, abychom boční stěny a další příslušenství zadávali do výroby až po zaměření hotové konstrukce.